poniedziałek, 30 września 2013

Tort z masą cukrową

To moja pierwsza przygoda z masą cukrową. Zbierałam się do tego chyba od początku istnienia bloga, jednak dopiero teraz się odważyłam, a to dlatego, że w perspektywie mamy chrzciny naszej młodszej latorośli, stąd mała wprawka :) 
Jak na pierwszy raz wyszło całkiem sympatycznie. Jestem w szoku że masa, sama w sobie jest naprawdę smaczna, smakuje jak landrynki albo żelki. 
Przepis na masę cukrową wzięłam stąd, po wyrobieniu masy rozwałkowywałam ją na posmarowanym olejem dzięki czemu masa nabrała lekkiego połysku, co widać na zdjęciach. Do barwienia użyłam barwników spożywczych w proszku.
Ciasto to moje ulubione połączenie czekoladowego biszkoptu z bananem i masą śmietanowo-serową. Jest wyśmienite! Przepis znalazłam tutaj.






Składniki:

Biszkopt:
4 jajka
140g cukru
60g mąki pszennej
60g mąki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:
4 banany
500g twarożku śmietankowego lub twarogu zmielonego z wiaderka
400g słodkiej śmietany 30- 36%
3 śmietan- fix
1- 2 łyżki cukru
4 łyżeczki cukru waniliowego

Masa czekoladowa:
100g czekolady gorzkiej lub mlecznej
150g masła

Biszkopt. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier, a na końcu po jednym żółtku cały czas miksując na najwyższych obrotach. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao. Przesiać do masy jajecznej i delikatnie  zmiksować na niskich obrotach. Ciasto wyłożyć do tortownicy o średnicy 26cm, wysmarowanej margaryną i posypanej mąką. Piec w nagrzanym piekarniku około 20 min. w temperaturze 180°C. Biszkopt po upieczeniu ostudzić.
Biszkopt przekroić na dwa równe krążki.
Twaróg utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Osobno ubić śmietanę na sztywno ze śmietan- fixami. Śmietanę wmieszać delikatnie do sera.
Dolny krążek biszkoptu ułożyć na paterze i zacisnąć wokół niego obręcz do tortu (lub przełożyć do tortownicy).
Banany obrać, pokroić w talarki i ułożyć na biszkopcie. Na banany wyłożyć masę serową i przykryć drugim krążkiem. Tort wstawić do lodówki na co najmniej 1 godz.
Przygotować masę czekoladową. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Czekoladę pozostawić, aby ostygła (ale musi być jeszcze płynna). Miękkie masło utrzeć mikserem. Dalej miksując dodać stopniowo czekoladę. Masą obłożyć wierzch i boki tortu. Tort wstawić do lodówki, aby masa zastygła.
Przygotować masę cukrową. Obłożyć nią tort, a z reszty masy zrobić dekorację.

Poniżej przepis na masę cukrową:

Składniki:

ok. 850 dag cukru pudru
60 g glukozy spożywczej (w proszku)
3 płaskie łyżeczki żelatyny
50 ml zimnej wody
2 łyżeczki margaryny Planta (lub Palma)
olejek waniliowy
olej do polania stolnicy/stołu

Żelatynę zalać zimną wodą, odstawićdo napęcznienia na około 5 minut. Podgrzać napęczniałą żelatynę  w mikrofalówce ok. 20 sekund do rozpuszczenia, nie doprowadzając do zagotowania. Do rozpuszczonej żelatyny wsypać glukozę, wymieszać. Następnie dodać margarynę i wstawić na jeszcze ok 10 sekund do mikrofalówki  zanim tłuszcz całkowicie się roztopi, a całość zagotuje.Dodać kilka kropel aromatu.
 Cukier puder dokładnie przesiać przez sitko z drobnymi oczkami. Stopniowo łączyć otrzymaną papkę z przesianym cukrem pudrem, na początku mieszając łyżką, a potem wyrabiając ręką aż masa będzie plastyczna. Ważne, aby dosypywać cukier puder powoli, stopniowo, aż do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji - masa powinna być lekko lepka.
Jeśli masa jest zbyt klejąca dodaję więcej przesianego cukru pudru, a jeśli zbyt sucha dodaję trochę margaryny. Gotową masę cukrową rozwałkować na blacie posmarowanym olejem.
Rozwałkowaną masę przenieść na tort i oblec masą. Niepotrzebne skrawki odciąć. Z resztek można zrobić mniejsze ozdoby.



piątek, 27 września 2013

Zupa krem z pomidorów

Długo nie pisałam, ale to dlatego, że naprawdę nie miałam czasu. Ostatnie dwa tygodnie były jak jazda na rollercoasterze, czyli sprawiały wiele radości jednak wymęczyły totalnie. Od dwóch tygodni jesteśmy już w czwórkę i próbujemy nauczyć się współżycia w rodzinie 2+2. Łatwo nie jest, oj nie, ale za to powodów do gotowania i pieczenia całe mnóstwo, brak jedynie czasu na napisanie postów. I na sen czasu stanowczo za mało :D
Dzisiejszy przepis powstał na dzień przed szczęśliwym rozwiązaniem, jednak wówczas nie zdążyłam zrobić zdjęć, a potem wylądowałam w szpitalu i wówczas już nikt o tym nie myślał. Żałowałam, bo zupka była pyszna, z pewnością zasłużyła na swoje miejsce na blogu. Ale co się odwlecze...
I tak oto dzisiaj prezentuję Wam przepis na przepyszny krem z pomidorów.




Składniki na danie dla 4 osób:
1,5 kg pomidorów polnych
1 papryka czerwona
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
łyżka koncentratu pomidorowego
1 szklanka wody (ewentualnie)
zioła prowansalskie, sól, pieprz

Pomidory sparzyć, obrać ze skórek, pokroić w sporą kostkę. Paprykę i cebulę pokroić w kostkę, czosnek przecisnąć przez praskę. Na rozgrzaną patelnię wlać oliwę, podsmażyć na niej czosnek, cebulę i paprykę. Do garnka wsypać pomidory, dodać przesmażone na oliwie warzywa i dusić na wolnym ogniu. Zblendować wszystko. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta dolać wody, doprawić koncentratem i przyprawami. Podawać z kleksem śmietanowym i grzankami.



czwartek, 12 września 2013

Penne z sosem kurkowym

Uwielbiam makarony, obiad we włoskim stylu to najszybszy w przyrządzeniu posiłek. Dlatego też na naszym stole często gości pasta w wielu odsłonach. Tą wersję, z sosem kurkowym lubimy szczególnie, przypomina mi zawsze jesienne wypady do lasu na grzyby, które w tym roku niestety musiałam sobie odpuścić. Na szczęście od mamy dotarł już do nas zapas kurek na cały rok :D




Składniki dla 2 osób
kurki
1 duża cebula
sól, pieprz
2 łyżki masła
śmietana 18 %
pietruszka
2 łyżeczki startego parmezanu
200 g makaronu penne

Makaron ugotować wg przepisu podanego na opakowaniu. Kurki podsmażyć na maśle z cebulą pokrojoną w kostkę, doprawić do smaku. Pod koniec smażenia dodać śmietanę, wymieszać i gotować chwilę na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia, doprawić do smaku. Podawać od razu posypane startym parmezanem.


wtorek, 10 września 2013

Szarlotka z kruszonką

Najlepszą rekomendacją tego ciasta jest fakt, że w ciągu 3 dni piekłam je dwukrotnie. Smakuje zarówno na ciepło, obowiązkowo z lodami oraz na zimno. 
Dużym atutem tego wypieku, prócz wyśmienitego smaku, jest szybkość jego przygotowania.
Za pierwszym razem zrobiłam je z gruszkami, miodem i rodzynkami, kolejnym razem było bardziej tradycyjnie, czyli jabłka z miodem i cynamonem.




Składniki:
300 g mąki
150 g cukru
100 g masła
1 opakowanie cukru waniliowego
1 jajko

750 g owoców (jabłka, gruszki)
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki miodu

Do miski wsypać mąkę, cukier, cukier waniliowy, jajko i zimne masło. Masło posiekać nożem, a następnie zagnieść ciasto. Połową ciasta wyłożyć formę wyłożoną papierem do pieczenia. Owoce umyć, obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w dość sporą kostkę, wsypać na blachę wyłożoną ciastem, posypać cynamonem i polać miodem. Pozostałą częścią ciasta posypać owoce rozdrabniając ciasto w dłoniach. Piec ok. 40 minut w temperaturze 180 stopniach. Wystudzić, posypać cukrem pudrem.



poniedziałek, 9 września 2013

Domowy majonez w 30 sekund!!!

Pamiętam, że dawniej robiło się majonez w domu, pamiętam też, że jego przygotowanie wymagało skupienia, wprawy i precyzji, mógł się zważyć itp. Dlatego też, kiedy tutaj zobaczyłam przepis na domowy majonez, którego przygotowanie zajmuje dosłownie 30 sekund nie mogłam nie spróbować :)
I muszę powiedzieć, że to działa!!!
Do przyrządzenia takiego domowego majonezu potrzebny jest jedynie blender i wysoki pojemnik o objętości ok 500 ml (najlepiej ten od blendera).
Sam majonez jest pyszny, no i z pewnością o wiele zdrowszy niż kupiony w sklepie. Aby zminimalizować ryzyko salmonelli należy wcześniej jajko zalać wrzątkiem.
Składniki powinny być zimne, szczególnie jajko i olej należy przedtem wstawić na min. 30 minut do lodówki.
Jeżeli ktoś nie wierzy, że to działa może zobaczyć filmik tutaj.




Składniki:
210 g oleju
1 jajko
szczypta soli
szczypta cukru
sok z 1/2 cytryny
1 łyżeczka musztardy


Wszystkie składniki wlać do wysokiego, wąskiego pojemnika (najlepiej takiego od blendera). Włożyć blender do końca i miksować na najwyższych obrotach przez ok. 20 sekund, aż konsystencja będzie przypominała majonez, przez kolejne 10 sekund miksować wykonując ruchy w górę i dół. I majonez gotowy :D 
Przechowywać w lodówce.

mały pomocnik w akcji :)


piątek, 6 września 2013

Placki ziemniaczane

Dzisiejsze danie powstało na specjalne życzenie mojego męża. Po 4 latach od ślubu zapragnął on placków ziemniaczanych w wykonaniu swej żony :DD Obiecał, że zje ich co najmniej 20, tak jest ich spragniony :D
Placki doczekały się recenzji, że są równie dobre, jak te, które robiła babcia, co jest nie małym komplementem, dlatego też przepis wędruje tutaj :D





Składniki:
1 kg ziemniaków
1 średniej wielkości cebula
1 jajko
3 łyżki mąki
płaska łyżeczka soli

Ziemniaki i cebulę obrać i zetrzeć na tarce o najmniejszych oczkach. Dodać jajko, sól i mąkę, wymieszać. Smażyć na rumiano na głębokim tłuszczu. Podawać od razu.
My jedliśmy je tradycyjnie, z cukrem :D


czwartek, 5 września 2013

Zapiekanka chłopska ze szpinakiem

To danie czekało bardzo długo na swoją publikację. Nie wiem dlaczego, bo jest pyszne, ale zawsze było coś bardziej sezonowego, co musiało być opisane wcześniej. Dziś nadrabiam zaległości.
To jedno z niewielu dań, które mój mąż, znany powszechnie z tego, że nie lubi ziemniaków, jada bardzo chętnie, z wielkim smakiem i apetytem, pomimo że w jego składzie znajduje się całkiem spora ilość ziemniaków.
Zapiekanka jest pyszna, aromatyczna, gości na naszym stole często, jednak z różnymi modyfikacjami :)




Składniki:
5 średniej wielkości ziemniaków
300 g szpinaku
300 g kiełbasy
2 cebule
1 duże opakowanie śmietany 18 %
starty ser
kurki
przyprawy (majeranek, sól, pieprz, pietruszka, zioła prowansalskie etc.)

Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w talarki o grubości ok. 5 mm i zblanszować. Szpinak umyć i zblanszować. Kiełbasę i cebule pokroić w talarkii podsmażyć na patelni razem z grzybami. Naczynie żaroodporne wysmarować oliwą wyłożyć ziemniaki, doprawić, następnie szpinak, przyprawić, kiełbasę z cebulą,kurki, polać śmietaną wymieszaną z ziołami i posypać startym serem. Zapiekać ok 20 minut w 180 stopniach.

Czasem, kiedy nie mam w lodówce śmietany do zapiekanki robię sos beszamelowy, smakuje równie dobrze :D



środa, 4 września 2013

Placki z cukinii z miętą

Dzisiejsze danie doczekało się pochwały najbardziej wybrednego krytyka kulinarnego w rodzinie, który stwierdził nawet, że zrobi je sobie w domu :DD Dlatego też spieszę dodać tutaj przepis na te pyszne placki. U nas gościły w towarzystwie sosu tzatziki.
Muszę stwierdzić, że połączenie z cukinii z miętą świetnie ze sobą współgra.




Składniki:
2 średniej wielkości cukinie
1/2 opakowania sera feta
garść świeżej mięty
sól,pieprz
2 średnie ziemniaki
ok. 4 łyżek mąki
1 jajko

Cukinie i ziemniaki zetrzeć na tarce. Miętę posiekać. Odcisnąć sok z warzyw, dodać jajko, miętę, ser feta, mąkę i przyprawić, wymieszać. Smażyć na głębokim tłuszczu.




poniedziałek, 2 września 2013

Ciastka marchewkowe

Wolny dzień. Córka z tatą bawią u babci, a ja nadrabiam zaległości w prasowaniu. Jednak po kilku godzinach myślami jestem już z nimi, zastanawiam się co robią, czy dobrze się bawią. Po chwili myślę już co by tu zrobić dobrego na ich przywitanie. Sięgnęłam więc po książkę Marty Gessler "Kolory smaków" i postanowiłam, że będą to ciasteczka marchewkowe :)
Smakowały :))))
Są miękkie i aromatyczne, zasmakują z pewnością wszystkim wielbicielom ciasta marchewkowego i nie tylko.



Składniki:
1 szklanka cukru
200 g masła
2 jajka
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 i 3/4 szklanki mąki
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki imbiru
1 szklanka zmielonych migdałów, orzechów 
1 i 3/4 szklanki drobno startej marchwi
1/2 szklanki rodzynek

W misce ubić cukier i masło. Dodać jajka i cukier waniliowy. Ubijać, aż składniki dobrze się połączą. Do dużej miski wsypać mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól, cynamon, gałkę muszkatołową i imbir. Wymieszać. Dodać maślaną masę. Miksować  na wolnych obrotach do uzyskania jednolitej konsystencji. Połączyć z marchwią i bakaliami. Ciasto schłodzić w lodówce przez ok. 30 min. Lekko spłaszczone małe kulki układać na blasze i piec na brązowo 10-12 min w temp. 180 stopniach. Wyjąć z pieca i wystudzić.